Obecnie większość z nas zdaje sobie na szczęście sprawę, jak ważną kwestią jest prawidłowe ciśnienie krwi. Regularne pomiary pozwalają na uniknięcie niebezpiecznych następstw jego wahań. W końcu nadciśnienie tętnicze stanowi obecnie prawdziwą plagę, która pociąga za sobą mnóstwo niebezpiecznych następstw, z różnego rodzaju udarami i tętniakami na czele. To, o czym często, jako ludzie, zapominamy, to to, że pomiar ciśnienia u zwierząt jest równie ważny, jak u nas. Psy i koty, które tak chętnie trzymamy w domu, tak jak inne ssaki, również mogą cierpieć na nadciśnienie. Zaniedbywanie pomiarów u zwierząt może sprawić, że przeoczymy ważne symptomy, wskazujące na niebezpieczne choroby, które – tak samo jak u ludzi – mogą zagrozić życiu. Warto wiedzieć, jak zmierzyć ciśnienie u psa lub kota, by ustrzec pupila od nieszczęścia.
Ciśnieniomierz dla psa lub kota - zastosowanie
Na rynku dostępne są także specjalne ciśnieniomierze, dedykowane badaniu psów i kotów. Jednym z najlepszych modeli jest weterynaryjny ciśnieniomierz PetTrust, dostępny w ofercie firmy Głowacki-Vet. Dzięki temu specjalistycznemu urządzeniu rozwiązuje się problem, jak zmierzyć ciśnienie kota lub psa bez niepotrzebnego stresu. Dzięki trybowi ciągłemu ciśnieniomierz może bez przeszkód prowadzić pomiar ciśnienia, a czworonożny pacjent – zostać na chwilę sam na sam ze swoim właścicielem, co pomoże mu zredukować stres i pozbyć się strachu. Urządzenie samo wylicza średnią z pomiarów, dając lekarzowi wiarygodny obraz sytuacji sercowo-naczyniowej zwierzęcia.
Ciśnieniomierz dla kota i psa PetTrust wyróżnia się dużym, kolorowym wyświetlaczem LCD, który czyni jego obsługę prostą i bezproblemową oraz ułatwia wprowadzanie ustawień. Dużym atutem urządzenia jest to, że dzięki trybowi pomiarów cyklicznych, może ono służyć również do monitorowania ciśnienia pacjenta pod narkozą, na przykład podczas zabiegu chirurgicznego.
Pomiar ciśnienia u zwierząt - jak przebiega?
U czworonogich ssaków, takich jak kot czy pies, pomiar ciśnienia opiera się na podobnej zasadzie, jak u człowieka. Problemem jest kwestia skali – kończyny psów i kotów są oczywiście znacznie cieńsze niż ludzkie. Zatem jak zmierzyć ciśnienie u psa lub kota?
Pomiar ciśnienia u psa odbywa się najczęściej na przedniej łapie lub na ogonie, gdzie tętno jest najbardziej wyczuwalne. Jak zmierzyć ciśnienie kota? Tutaj stosuje się tę samą zasadę. Doktor zakłada na kończynę lub ogon specjalny mankiet dopasowany rozmiarem do zwierzęcia. Jest bardzo podobny do mankietu stosowanego u ludzi. Obecnie pomiar ciśnienia u psa i kota wykonuje się często metodą dopplerowską; do podeszwy łapki zwierzęcia przykłada się sondę aparatu, który precyzyjnie mierzy prędkość przepływu krwi. Bardziej tradycyjną metodą jest klasyczny pomiar przy użyciu stetoskopu; w takim wypadku jednak, ze względu na rozmiar zwierzęcej kończyny, używa się stetoskopu oraz ciśnieniomierza pediatrycznego. Taki pomiar ciśnienia u psa lub kota nie będzie aż tak dokładny, ale w dalszym ciągu przydatny diagnostycznie.